Čo je to Športový aerobik?

Prvý autor aeróbnych cvičení bol americký armádny lekár Kenneth Cooper. 
Od roku 1968 sa Cooperové metódy zdokonaľovali, ale až koncom 80. rokov 20. storočia sa aerobik stal medzinárodnou súťažnou disciplínou pre mužov i ženy. Tento šport si získal veľkú obľúbenosť najprv v USA a neskôr i v Európe a v Brazílií. Jeho športovci excelujú v individuálnych, párových i tímových súťažiach. Prvé majstrovstvá sveta pod záštitou FIG (Federation Internationale de Gymnastique) sa konali v Paríži v roku 1995 a zúčastnilo sa na nich 34 štátov. 
 
Aerobik je mladý šport, ktorý sa neustále vyvíja a v súčasnej dobe využíva aj mnohé gymnastické prvky. Výkonnostná forma športového aerobiku sa líši od komerčného, ale predvedenie skutočne vychádza z komerčného aerobiku, ktorý je odlišný od ostatných gymnastických činností. Dynamika súťažnej zostavy je natoľko strhujúca a fyzický výkon tak náročný, že sa na anaerobný prah dostavuje už po niekoľkých prvých väzbách prvkov obtiažnosti. Súťažná zostava kladie maximálne nároky na techniku prevedenia väzieb prvkov obtiažnosti a fyzickú danosť pretekára. Športový aerobik neznamená len športovú aktivitu. Je to jedinečná kombinácia športu, energie, zábavy, zdravia a krásy. Charakterizuje nepretržité komplexné pohybové väzby, ktoré sú v súlade s hudobným sprievodom. V Slovenskej republike je športový aerobik zaradený medzi gymnastické športy združené v Slovenskej Gymnastickej federácií. 
 
V športovom aerobiku sa súťaží v nasledujúcich vekových kategóriách : 
  • NG 7-9 rokov 
  • ND 9-11 rokov 
  • AG1 12-14 rokov 
  • AG2 15-17 rokov 
  • SENIOR 18 a viac. 
 
V každej vekovej kategórií sa súťažia jednotlivkyne, jednotlivci, dvojice, trojice a pätice. Novými disciplínami sú Aerobik Dance a Step Aerobik.
 

Športový aerobik v Nových Zámkoch 

 
Športový aerobik v Nových Zámkoch má bohatú históriu a Gymnastický klub Nové Zámky vychováva športovcov v tomto krásnom športe už od roku 1995 . Pod záštitou nášho klubu sa v Nových Zámkoch sa 10 rokov organizovali Medzinárodné Majstrovstvá v športovom aerobiku s účasťou medzinárodnej aerobikovej športovej elity. Jednou z najúspešnejších športovkýň je Niki Szaboóvá, ktorá v tomto športe dosiahla výborné výsledky, tak doma ako aj v zahraničí. V súčasnosti sa venuje aj trénerskej činnosti.