Športová gymnastika žien
Športová gymnastika vznikla z náraďového telocviku.
Medzinárodná gymnastická federácia, fr. Fédération Internationale de Gymnastique (FIG) bola založená v roku 1881.
Športová gymnastika je jedným z najstarších olympijských športov. Prvýkrát bola zaradená do programu OH v Amsterdame v roku 1928.
V ženských kategóriách sú pretekárskymi disciplínami:
Preskok
Náradie - preskokový stôl, odrazový mostík, žinenky. Gymnastky sa musia odraziť rukami od stolu. Na preskoku sa hodnotí - 1.letová fáza, dohmat a odraz rukami, 2. letová fáza, doskok. Rozbeh a náskok na mostík sú prípravnými fázami a nehodnotia sa.
Bradlá
Náradie - dve spojené žrde pripevnené na konštrukcii. Výška n. ž.- 161 cm, v. ž.- 241 cm od zeme. Cvičebným obsahom sú vzoprenia, toče, veľtoče, letové tvary na rovnakej žrdi a z jednej žrde na druhú, náskok, zoskok.
Kladina
Náradie - päť metrov dlhé brvno, široké desať centimetrov, oficiálna výška 125cm, ktorá sa pre nižšie vekové a výkonnostné kategórie môže znížiť, podľa rozhodnutia Sekcie žien ŠG. Cvičebným obsahom sú náskoky, skoky, obraty, akrobatické tvary (kotúle, premety, saltá), lokomočné pohyby.
Prostné
Náradie - odpružená podlaha pokrytá kobercom o rozmeroch 12×12 metrov. Zostavy sa vykonávajú na hudbu. Cvičebným obsahom - akrobatické tvary (kotúle, premety, saltá), skoky, obraty, krokové variácie (tanečné kroky, lokomočné pohyby).
Preteky sa uskutočňujú vo viacboji jednotlivcov (P-I, P-II), družstiev (P-IV) a v jednotlivých disciplínach (P-III). Organizujú sa majstrovstvá sveta, majstrovstvá jednotlivých kontinentov v seniorskej a juniorskej kategórii, medzinárodné a medzištátne preteky, majstrovstvá národných krajín a ďalšie viacstupňové súťaže v kategóriách dospelých, dorasteneckých a žiackych.
Zostavy hodnotia rozhodkyne bodmi podľa stanovených pravidiel v dvoch paneloch rozhodkýň. D-panel hodnotí cvičebný obsah zostavy - náročnosť prvkov, povinné požiadavky, bonifikácia, E-panel hodnotí techniku cvičenia, skladbu zostavy a umelecké predvedenie.
Športová gymnastika GKNZ
má dve sekcie: Gymnastiku pre Všetkých (všeobecnú gymnastiku) a výkonnostnú gymnastiku - RGCTM.